W poszukiwaniu prawdy. Papież teolog i matematyk ateista: Nieznane listy i rozmowy z Benedyktem XVI

Autor: Piergorgio Odifreddi
Wydawnictwo: Esprit
ISBN: 9788367530545
Numer wydania: 1
Data premiery: 2023-04-04
Format: 205mm x 145mm
Ilość stron: 384
Papież teolog i matematyk ateista: Nieznane listy i rozmowy z Benedyktem XVI DIALOG MATEMATYKA ATEISTY I PAPIEŻA EMERYTA Papież ... Zobacz cały opis

Papież teolog i matematyk ateista: Nieznane listy i rozmowy z Benedyktem XVI

DIALOG MATEMATYKA ATEISTY I PAPIEŻA EMERYTA

Papież Benedykt XVI już jako emeryt mieszkający w klasztorze Mater Ecclesiae przez wiele lat spotykał się i prowadził korespondencję z naukowcem, wybitnym matematykiem i ateistą – Piergiorgio Odifreddim. Rozmówcy nie bali się poruszać trudnych i ciekawych tematów. Odpowiadali sobie wzajemnie na pytania dotyczące duchowości, miłości i śmierci, ludzkiego losu czy nawet kryzysu człowieczeństwa i historyczności Jezusa.

Niedługo przed śmiercią papieża wszystkie nieznane dotychczas listy i zapisy rozmów zostały zebrane i uporządkowane w niniejszej książce.

Ten dialog pomiędzy papieżem a naukowcem sceptykiem, choć prowadzony z krańcowo różnych pozycji, ukazuje jeden, wspólny cel, którym jest dążenie do wzajemnego zrozumienia i poszukiwanie prawdy.

Piergiorgio Odifreddi – włoski matematyk, logik, filozof, eseista podejmujący polemikę z religią i wierzeniami. Autor m.in. Dlaczego nie mogę być chrześcijaninem, a tym bardziej katolikiem.

To prawdziwe starcie dwóch światopoglądów, choć pełne elegancji, kunsztu i serdeczności. Co się wydarzy, gdy profesor teologii – były papież oraz profesor matematyki – ateista pośród uprzejmości i sympatycznych gestów zaczną dyskutować o wierze, nauce i… śmierci? Książka, którą trzymasz w ręce, to nie tylko zapis swego rodzaju debaty, lecz także przepełniona ciepłem i łagodnością opowieść o przyjaźni dwóch erudytów.

MATEUSZ OCHMAN,

TWÓRCA INTERNETOWY,

AUTOR PROJEKTU "POLECAM POCZYTAĆ RATZINGERA"

Zapis relacji Benedykta z Piergiorgio Odifreddim – matematykiem i ateistą – jest świetnym przykładem tego, jak żywym umysłem był papież emeryt. W poszukiwaniu prawdy może stanowić ciekawe wprowadzenie do świata myśli i do życia Josepha Ratzingera dla tych, którzy go nie znają. A dla tych, którym jest bliski – interesujące uzupełnienie wiedzy. Nie można pominąć sprawy zasadniczej: lektura tej książki to doskonała okazja do obcowania z jednym z intelektualnych mistrzów naszej epoki.

TOMASZ ROWIŃSKI,

PUBLICYSTA "DO RZECZY"

REDAKTOR "CHRISTIANITAS"

Piergorgio Odifreddi
Paczkomaty Inpost od 13 zł
Punkt DHL Parcelshop od 14 zł
Firma kurierska od 14 zł
Kurier Inpost od 14 zł
Firma kurierska DHL od 14 zł
Darmowa dostawa od 159 zł