Człowiek bez przyszłości. Komisarz Wróbel. Tom 3

Autor: Tomasz Duszyński
Wydawnictwo: Sine Qua Non
ISBN: 9788383303925
Numer wydania: 1
Data premiery: 2024-01-08
Format: 210mm x 135mm
Ilość stron: 368
Warszawa. Upalny sierpień 1939 roku. Koniec lata, powroty z wakacji i nerwowe oczekiwanie na to, co będzie dalej. Czy wybuchnie wojna? ... Zobacz cały opis

Warszawa. Upalny sierpień 1939 roku. Koniec lata, powroty z wakacji i nerwowe oczekiwanie na to, co będzie dalej. Czy wybuchnie wojna? Oto pytanie, które zadają sobie – i jasnowidzowi Ossowieckiemu – wszyscy. W tym czasie na warszawskich śmietnikach odnajdywane są zmasakrowane zwłoki mężczyzn. Co łączy denatów? Co motywuje zabójcę? Zanim komisarz Wróbel znajdzie odpowiedzi na te pytania, wybucha wojna. Warszawa przez kolejne lata żyje w koszmarze terroru i oczekiwania na coś wielkiego.

W sierpniu 1944 roku echa sprawy sprzed pięciu lat powracają. Tym razem jednak wróg podbija stawkę. Komisarzowi Wróblowi przychodzi prowadzić śledztwo w ruinach umierającego miasta, a Stefan Ossowiecki próbuje przechytrzyć... własną śmierć.

Tomasz Duszyński pozwala nam poznać luksusy obrosłej legendą „Ziemiańskiej” i poczuć zapach bigosu w spelunie dla robotników. Odwiedzić teatry, w których występował Adolf Dymsza, i noclegownie dla bezdomnych. Przeżyć spotkanie z premierem i zwykły dzień z życia drobnego złodzieja.

Walka o wyjaśnienie sprawy tajemniczych morderstw, walka o przetrwanie swoje i bliskich, walka o wolność na tle pełnej kontrastów panoramy Warszawy tuż przed wojną i w jej trakcie.

***

W dłoni oprawcy błysnął nóż, wprawnym ruchem sięgnął jego ust i przeciął knebel.

– Dlaczego nie przyjmujesz szansy, którą ci dałem?

Zapytany nie potrafił poruszyć zdrętwiałymi ustami. Nie był w stanie wydusić słowa.

– Wstań.

Poczuł, jak tamten chwyta go pod pachy i unosi niczym piórko. Świat zawirował przed oczami.

Sierpniowa noc była ciepła. Uciekinier widział przed sobą światła Śródmieścia. Wabiły tak jak ćmę płomyk świecy.

– Jeśli zrobię to za ciebie, nie zaznasz odkupienia. Przecież wiesz, co powinieneś uczynić.

Mężczyzna potrząsnął głową. Ugięły się pod nim kolana.

– Ona się nie bała, nie odczuwała strachu, gdy kazałeś jej to zrobić. Twoje cierpienie znaczy więcej niż jej?

– Nie – wycharczał, łkając. Teraz zrozumiał. – Nieee…

– Więc jesteś gotowy – powiedział tamten, odsuwając się o krok.

– Nie potrafię… – wydusił, próbując odsunąć się od krawędzi. – Ja…

Poczuł delikatne pchnięcie w plecy, złamana noga nie znalazła podparcia. Spadając w ciemność, miał jeszcze czas, by uświadomić sobie, że wpada w otchłań. W czeluść, która nie ma i nigdy nie miała dna.

FRAGMENT

Fenomen z Warszawy to seria Storytel Original

BIOGRAM

Tomasz Duszyński

Pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku (Glatz). Laureat Nagród „Złoty Pocisk” w kategorii Najlepsza Polska Powieść Kryminalno-Historyczna 2021 za powieść Glatz. Zamieć, Nagrody Publiczności za powieść kryminalną Glatz oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną Glatz. Kraj Pana Boga. Warszawski cykl retro o Komisarzu Wróblu otrzymał nominację do nagrody Grand Prix Kryminalnej Warszawy i nagrodę Kryminalny Magiel.

Tomasz Duszyński
Paczkomaty Inpost od 13 zł
Kurier Inpost od 14 zł
Firma kurierska DHL od 14 zł
Punkt DHL Parcelshop od 14 zł
Firma kurierska od 14 zł
Darmowa dostawa od 159 zł