Zarys stosunków międzynarodowych

Autor: Piotr Bajor, Edyta Chwiej, Iwona Krzyżanowska-Skowronek, Lubomir Zyblikiewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301231781
Numer wydania: Wydanie 3
Data premiery: 11.12.2023
Format: 165 mm x 235 mm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 486
Nowe wydanie cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika adresowanego do studentów stosunków międzynarodowych ... Zobacz cały opis

Nowe wydanie cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika adresowanego do studentów stosunków międzynarodowych i nauk politycznych.

Autorzy dokonali gruntownej aktualizacji publikacji wobec głębokich zmian w globalnej rzeczywistości geopolitycznej i ekonomicznej w ciągu minionych 15 lat, a zwłaszcza w obliczu upadku starych paradygmatów dyscypliny.

Podręcznik stanowi literaturę podstawową do przedmiotów takich jak: międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki ekonomiczne, politologia, bezpieczeństwo i studia strategiczne. Książa będzie również nieocenioną pomocą do przedmiotów: gospodarka i biznes międzynarodowy, międzynarodowa polityka handlowa, dyplomacja współczesna, prawo międzynarodowe.

Układ treści tej książki znacznie się rożni od tradycyjnych podręczników, ale zawiera wszystkie najważniejsze elementy składające się na współczesne stosunki międzynarodowe. Całość problematyki została podzielona na pięć części, analizujących kolejne etapy prezentowania podjętego zagadnienia badawczego.

Część pierwsza przedstawia głównych uczestników współczesnych stosunków międzynarodowych, za które autor przyjmuje: państwa, narody, religie i korporacje wielonarodowe. Istotnym novum jak na polskie podręczniki jest łączna analiza narodów z nacjonalizmem i jego nową formą, nazywaną neo-nacjonalizmem. Część druga książki poświęcona jest wybranym, ale ważnym pojęciom funkcjonującym w badaniach stosunków międzynarodowych. Trzecia część zawiera sześć rozdziałów poświęconych globalnej ekonomii politycznej. Bardzo intersująca jest czwarta część książki dotycząca globalizacji. Ostatnia, piąta część książki przedstawia trzech głównych graczy na arenie międzynarodowej, tj. USA, Chiny i Unię Europejską.

Podręcznik podejmuje problematykę ważną i potrzebną do dydaktyki w szkołach wyższych. Praca jako całość została dobrze przemyślana. Rozdziały odznaczają się wysokim poziomem merytorycznym, konsekwentnym tokiem wywodu, logicznym argumentowaniem i dowodzeniem.

Prof. dr hab. Ryszard Zięba

Piotr Bajor
Edyta Chwiej
Iwona Krzyżanowska-Skowronek
Lubomir Zyblikiewicz
Firma kurierska DHL od 13 zł
Punkt DHL Parcelshop od 13 zł
Firma kurierska od 13 zł
Kurier Inpost od 13 zł
Paczkomaty Inpost od 13 zł
Darmowa dostawa od 149 zł
Powiadom