Johan Cruyff. Biografia totalna

Autor: Auke Kok
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kod: TO88313
ISBN: 9788382109771
Numer wydania: 1
Data premiery: 2024-06-21
Format: 212mm x 150mm
Ilość stron: 720
Kłótliwy, błyskotliwy, arogancki, wizjonerski. Johan Cruyff był jednym z największych piłkarzy wszech czasów, światowym fenomenem ... Zobacz cały opis

Kłótliwy, błyskotliwy, arogancki, wizjonerski. Johan Cruyff był jednym z największych piłkarzy wszech czasów, światowym fenomenem i prawdopodobnie najsłynniejszym Holendrem XX wieku. Zmieniał sposób gry, zarówno gdy biegał po boisku, jak i wtedy, gdy siedział na ławce trenerskiej. Krzewił futbol totalny i pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo.

Chociaż Cruyff prowadził znaczną część swojej wspaniałej kariery w świetle reflektorów, pod wieloma względami jako człowiek i sportowiec wciąż pozostaje całkowitą tajemnicą. Ta biografia, efekt wielu lat szeroko zakrojonych badań, jako pierwsza obejmuje wszystkie aspekty jego życia i pracy, od wpływu, jaki Cruyff wywarł na wielkie drużyny Ajaxu i Holandii w latach 70., po rolę, którą odgrywał w tworzeniu nowoczesnego fenomenu piłkarskiego, czyli Barcelony.

Opierając się na setkach wywiadów z przyjaciółmi z dzieciństwa i szkoły, trenerami, kolegami z drużyny, przeciwnikami z boiska, współpracownikami biznesowymi i członkami rodziny legendy futbolu, Auke Kok napisał biografię totalną. To historia chudego, zuchwałego piłkarza z ulicy, który stał się genialnym graczem, inspirującym menedżerem oraz piłkarskim pionierem i filozofem. Oto, kim był Johan Cruyff.

***

Opowieść o człowieku, który dał nową tożsamość Holendrom i Katalończykom, a przy okazji jeszcze wymyślił piłkę nożną po raz kolejny.

Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”

Ta biografia to kolejny dowód, że życie wybitnego piłkarza może być pretekstem do pouczającej refleksji o świecie.

Mirosław Żukowski, „Rzeczpospolita”

Niejednoznaczny obraz piłkarskiego fenomenu. Bo Cruyffa i jego geniuszu nie sposób zaszufladkować.

Piotr Żelazny, Kopalnia. Sztuka futbolu, Viaplay

Książka, która nie pozostawia wątpliwości: współczesny futbol, tak na boisku, jak i poza nim, zaczął się od Cruyffa.

Michał Trela, CANAL+SPORT

Autor zabiera nas w rewelacyjną podróż, dzięki której możemy zrozumieć, jak niepozorny chłopak staje się geniuszem porywającym tłumy.

Paweł Czado

Ta książka to nie jest kolejna laurka dla Cruyffa, tylko opowieść o uliczniku z Betondorp, który nie uznawał kompromisów i zawsze stawiał na swoim.

Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic

***

Ta biografia to kolejny dowód, że życie wybitnego piłkarza może być pretekstem do pouczającej refleksji o świecie. Młody Johan Cruyff to lecząca jeszcze wojenne traumy Holandia, a Cruyff gwiazdor to Katalonia kończącego się frankizmu. Ta książka to miasta tak różne jak Amsterdam i Barcelona, to także futbol i jego ludzie oraz tak często zarzucana bohaterowi tej opowieści chciwość. To historia jednego z największych wizjonerów piłki nożnej, którego nie zapomni chyba nikt, kto oglądał rewolucyjną grę Ajaksu w latach 70. XX wieku.

Mirosław Żukowski, „Rzeczpospolita”

Auke Kok to jeden z najwybitniejszych dziennikarzy holenderskich, a ta książka to udowadnia. Liczba osób, z którymi rozmawiał, by odmalować portret Boskiego Johana jako sportowca, ale przede wszystkim człowieka, jest imponująca. Kok dotarł do przyjaciół z dzieciństwa małego Cruyffa, do jego sąsiadów, członków rodziny, piłkarzy, trenerów czy działaczy i przestudiował całą masę materiałów archiwalnych. W efekcie powstał niejednoznaczny obraz piłkarskiego fenomenu. Bo Cruyffa i jego geniuszu nie sposób zaszufladkować.

Piotr Żelazny, Kopalnia. Sztuka futbolu, Viaplay

Na żadną książkę nie czekałem tak bardzo, jak na tę opowieść o człowieku, który dał nową tożsamość Holendrom i Katalończykom, a przy okazji jeszcze wymyślił piłkę nożną po raz kolejny.

Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”

Ludzkie życie to zwykle góry i doliny. Po frustracji, przygnębieniu czy bezsilności zazwyczaj przychodzą lepsze momenty, pełne satysfakcji czy spełnienia. I na odwrót! Jednak życie Johanna Cruyffa zdaje się zaprzeczeniem tej tezy. Owszem, jako dzieciak ma pod górkę, jednak potem już nigdy nie schodzi poniżej ośmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Himalaje futbolu!

Autor zabiera nas w rewelacyjną podróż, dzięki której możemy zrozumieć, jak niepozorny chłopak staje się geniuszem porywającym tłumy. Jak dobrze, że ta książka to cegła: przyjemność dłużej trwa! A wszystko dzięki piłce nożnej, wspaniałej windzie do lepszego świata.

Paweł Czado

Johan Cruyff był wizjonerem, organizatorem i filozofem, który zarówno na boisku, jak i poza nim wychodził z założenia, że zasady są po to, by je zmieniać. Dzięki takiemu podejściu zaoferował światu nowy sposób interpretowania futbolu. Auke Kok zdjął lukier z najwybitniejszego piłkarza w historii Królestwa Niderlandów i przedstawił go takim, jakim naprawdę był. Ta książka to nie jest kolejna laurka dla Cruyffa, tylko opowieść o uliczniku z Betondorp, który nie uznawał kompromisów i zawsze stawiał na swoim.

Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic

Książka, która nie pozostawia wątpliwości: współczesny futbol, tak na boisku, jak i poza nim, zaczął się od Cruyffa.

Michał Trela, CANAL+SPORT

BIOGRAM

Auke Kok – holenderski historyk, pisarz, dziennikarz i felietonista, specjalizujący się w literaturze faktu. Autor kilku bestsellerów, zdobywca wielu nagród, którego dzieło 1936. We went to Berlin zostało wybrane Sportową Książką Roku 2017 w Holandii. Nazywany jest często „pisarzem totalnym” na wzór określenia „futbol totalny”, stosowanego wobec holenderskiej reprezentacji piłkarskiej, która w 1974 roku dotarła do finału mundialu. On sam poczytuje ten tytuł za najlepszy z możliwych komplementów.

Auke Kok
DPD Pickup punkt odbioru/ automat paczkowy od 9.99 zł
Paczkomaty Inpost od 13 zł
Kurier Inpost od 14 zł
Punkt DHL Parcelshop od 14 zł
Firma kurierska od 14 zł
Firma kurierska DHL od 14 zł
Kurier DPD od 14 zł
Darmowa dostawa od 159 zł

Brak ocen.

Bądź pierwszy i dodaj opinię.

Dodaj opinię, komentarz lub ocenę: