Jak odnaleźć własny styl przywództwa?
Demokratyczny, Laissez-faire, Autokratyczny, Transakcyjny - to zaledwie cztery style z pełnej gamy, którą teoria zarządzania oferuje liderom w organizacjach. Dr Aga Szóstek, autorka książki “Zostań liderem, jakim chcesz! Zaprojektuj własny styl przywództwa”, przekonuje, że dzisiejszy lider nie powinien zamykać się w tych ramach. Badaczka zwraca uwagę, że nie istnieje coś takiego jak jeden idealny styl. To ze względu na dużą zmienność i różnorodność środowiska, w którym działa lider.
Zdaniem dr Szóstek, aby móc przewodzić innym, najpierw należy odkryć, jak być liderem dla samego siebie. Dlatego ułożyła dwunastotygodniowy kurs, którego celem jest lepsze poznanie siebie jako przywódcy, refleksja nad dotychczasowymi mechanizmami i wytworzenie swojego unikalnego stylu przywództwa. Kurs składa się z eksperymentów, które każdy musi samodzielnie przeprowadzić oraz z zadań ułatwiających analizę.
Wstępem do oceny i poprawy swoich umiejętności przywódczych jest spojrzenie na liderów ze swojej przeszłości. Pomogą w tym poniższe kroki.
Krok 1: Przeanalizuj liderów, których znasz
- Rozejrzyj się wokół:
- Zidentyfikuj osoby, które uważasz za dobrych i słabych liderów. Mogą to być Twoi współpracownicy, osoby z życia prywatnego, a nawet postaci historyczne.
- Wypisz ich imiona i cechy, które powodują, że tak ich postrzegasz.
- Zastanów się nad ulepszeniami:
- Dla każdego z dobrych liderów, pomyśl, jak mogliby jeszcze bardziej udoskonalić swoje umiejętności przywódcze.
- Dla słabych liderów, określ, jakie pierwsze kroki powinni podjąć, aby poprawić swoje przywództwo.
Krok 2: Zdefiniuj dobrego i słabego lidera
- Wypisz:
- cechy, które Twoim zdaniem charakteryzują dobrych liderów;
- cechy, które Twoim zdaniem charakteryzują słabych liderów.
- Sporządź definicje:
- Skup się na kluczowych działaniach i podejściach, które według Ciebie definiują dobrego lidera. Zacznij zdanie od: Dobrzy liderzy to osoby, które…
- Skup się na kluczowych działaniach i podejściach, które według Ciebie definiują słabego lidera. Zacznij zdanie od: Słabi liderzy to osoby, które…
Krok 3: Zacznij autoanalizę
- Przemyśl własne przywództwo:
- Zastanów się, co oznacza dla Ciebie przywództwo.
- Zdefiniuj, jak powinien zachowywać się idealny lider, na czym powinien się skupiać i jakie cechy powinien posiadać.
- Określ własne cele:
- Na podstawie powyższych przemyśleń, określ, jakiego rodzaju liderem chcesz być.
- Wypisz swoje cele związane z przywództwem, np.: "Jako dobry lider chcę być...", "Marzę, by w roli lidera móc...".
Krok 4: Uzyskaj informację zwrotną
- Zbierz opinie:
- Porozmawiaj ze współpracownikami, podwładnymi i przełożonymi, aby uzyskać ich opinie na temat Twojego stylu przywództwa.
- Możesz rozesłać ankietę lub uważnie obserwować, jak ludzie reagują na Twoje działania jako lidera.
- Analiza informacji zwrotnej:
- Spisz swoje spostrzeżenia z uzyskanych opinii.
- Zwróć uwagę na pozytywne i negatywne informacje zwrotne i zastanów się, co mówią one o Twoim stylu przywództwa.
Krok 5: Przemyśl konsekwencje zmiany
- Rozważ zmiany:
- Zastanów się, co by się stało, gdybyś wprowadził zmiany w swoim stylu przywództwa.
- Wyobraź sobie, jakie argumenty mogłyby paść od osób opierających się zmianom. Spisz je i przemyśl, jak możesz odpowiedzieć na te obawy.
Podobnie jak w biznesie analiza sytuacji zastanej jest wstępem do tworzenia jakiejkolwiek strategii, tak w rozwoju lidera - kluczowe jest stworzenie własnego punktu startowego. Dzięki świadomemu poznaniu swoich oczekiwań oraz odczuć względem cudzych stylów przywództwa, łatwiej nam przeanalizować własne postępowanie i zdefiniować swoje wartości. Właśnie temu służy to zadanie.
W kolejnych tygodniach opisanych w książce “Zostań liderem, jakim chcesz! Zaprojektuj własny styl przywództwa”, dr Aga Szóstek skupia się na poszczególnych obszarach pracy lidera. Tym samym dostarcza narzędzi, które pomagają w formułowaniu i wprowadzaniu wizji, określaniu własnego rytmu czy poszerzaniu perspektywy. Autorka skupia się także na metodach budowy relacji oraz modelach podejmowania decyzji.
Jak zaznacza dr Szóstek, skuteczne przywództwo wymaga ciągłej pracy nad sobą i gotowości do zmian. Wykorzystując powyższe kroki, możesz nie tylko lepiej zrozumieć, jakie cechy definiują dobrego lidera, ale także zidentyfikować obszary do poprawy w swoim własnym stylu przywództwa.
Przejdź do pełnego opisu książki “Zostań liderem, jakim chcesz! Zaprojektuj własny styl przywództwa”, aby dowiedzieć się więcej o autorce.
... | ... | |
. |
Gruby Tom to grupa wydawnicza, która pomaga czytelnikom w rozwoju osobistym i biznesowym. Nasze wydawnictwa współpracują z autorami opracowań zawierających pogłębioną i praktyczną wiedzę. Wiedza jest dla nas największą wartością, ponieważ pozwala świadomie planować przyszłość i wspierać pozytywne zmiany. Stąd nasz cykl “Gruba wiedza”, w ramach którego chcemy inspirować czytelników do indywidualnej analizy otaczającego świata i do merytorycznej dyskusji. Gruby Tom tworzą wydawnictwa MT Biznes, Prześwity, Słówko, Laurum, Endorfina i Poltext. |
. |
... | ... |