Rodzicielstwo - jak dobrze wychować dziecko?
Po ilości zajęć pozalekcyjnych i presji związanej z osiągnięciami szkolnymi mogłoby się wydawać, że dla współczesnych rodziców najważniejszy jest sukces ich dziecka. W końcu w jakim innym celu zapisywać małych Jasiów i Pole na mandaryński dla przedszkolaków, czy matematykę w żłobku?
Otóż okazuje się, że nie. To jaki jest drugi strzał? Żeby były szczęśliwe?
Znów pudło.
Jak udowadniają naukowcy z Harwardu (a często przywołuje słynny psycholog Adam Grant, autor m.in. Leniwego Umysłu i Buntowników), współcześni rodzice chcą przede wszystkim, aby ich dzieci wyrosły na dobrych ludzi. I nic dziwnego: widząc jak wiele zła i okrucieństwa dzieje się wokół nas, nie chcemy aby osoby, w które inwestujemy wszystkie nasze zasoby wyrosły na… nazwijmy rzeczy po imieniu: dupków. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że zakochane w rodzicielstwie bliskości pokolenie Millenialsów wychowuje swoje dzieci znacznie mniej autorytatywnie, niż ich wychowywano (a sprawcy owego wychowania straszą ich, że rozpuszczą swoje dzieci jak dziadowski bicz).
Jak więc sprawić, żeby nasze chustowane i hołubione płatki śniegu nie wyrosły na domowych tyranów? Szczególnie, że jak udowodnił w swoich badaniach wspomniany wcześniej Adam Grant, szczodrość i pomocność to cechy, które zdecydowanie częściej wyróżniają osoby, które odniosły olbrzymi sukces od przeciętniaków.
"Sztuka uważnego rodzicielstwa. Jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach i wychować życzliwe, pewne siebie dziecko" - Hunter Clarke-Fields
W oryginale książka zatytułowana jest „Raising good humans”, co dosłownie znaczy wychowując dobrych ludzi, czyli dokładnie odpowiada na nasz dylemat, ale wydawnictwo Laurum nie bez powodu podkreśliło uważność w tytule, ponieważ autorka postuluje, aby samemu ćwiczyć uważność, która pomoże nam reagować w sytuacjach stresowych proaktywnie, a nie reaktywnie. I wydaje się to być receptą niepodważalną, bo przecież dzieci uczą się głównie przez tzw. Modelowanie, czyli obserwując zachowanie rodziców. Nie jest ważne, co będziemy do nich mówić, dużo bardziej wpłynie jak będziemy się zachowywać. Dlatego wyrabianie w sobie uważności, czy też tak modnego „mindfulness” jest inwestycją we własne dobre samopoczucie, ale i w bardziej cierpliwe i opanowane dziecko.
"Potęga obecności" Daniela Siegela i Tiny Payne-Bryson
Bestseller od wydawnictwa Mamania pokazuje jak stała, dobra obecność dorosłego pomoże dziecku wyrosnąć na dobrze przystosowanego obywatela. A czym według autorów charakteryzuje się owa dobra obecność? Chodzi o to, aby dziecko poczuło się przy nas:
- bezpieczne
- dostrzeżone
- ukojone
- pewne
Potęga obecności zawierająca sporą dawkę wiedzy na temat rozwoju mózgu (autor jest lekarzem neurologiem) pokazuje jak jakość czasu spędzanego z dzieckiem i relacja budująca tzw. bezpieczny styl przywiązania wpływają na to, jaką osobą stanie się nasze dziecko. I okazuje się, że często owe „rozpuszczone” dzieci, to te, które jakościowej uwagi dostały za mało, a nie poza dużo.
"Jak nie wychować dziecka na dupka, tyrana czy egoistę. Sprawdzone strategie dla rodziców dzieci małych, średnich i nastoletnich" - Melinda Wenner Moyer
To najnowsza książka w naszym zestawieniu, i mimo „ostrego” tytułu jest mocno merytoryczna, tzn. autorka opiera się na badaniach naukowych i poszukuje odpowiedzi na to jak wychowywać dzieci, aby nie były: egoistyczne, nie poddawały się przeciwnościom, aby nie dokuczały, nie kłamały i nie przeklinały, nie zostały seksistami ani rasistami, były pewne siebie, ale nie narcystyczne. Na pierwszy rzut oka - nieosiągalny dla przeciętnego kilkulatka poziom anielskości, ale tak naprawdę jest to książka ze sprawdzonymi strategiami jak poradzić sobie z typowymi niepożądanymi zachowaniami naszych dzieci. Autorka pokazuje jak skutecznie przekazywać dzieciom wartości, jak nauczyć je dogadywać się z rodzeństwem, jak zarządzać czasem ekranowym a nawet jak rozmawiać z dziećmi o seksie czy pornografii. Idealny poradnik dla współczesnego rodzica jak poradzić sobie z dzieckiem w dzisiejszych czasach chaosu.
Po więcej treści zapraszamy na naszego Facebooka: Księgarnia Gruby Tom - Facebook 🤗