Szczera komunikacja wspiera rozwój pracowników

Jak budować zgrany i współpracujący zespół? Zespół, którego członkowie wiedzą, czego się od nich oczekuje i lepiej wykonują swoje obowiązki? Kim Scott, autorka książki "Szef wymagający i wyrozumiały" zachęca, aby przyjrzeć się koncepcji radykalnej szczerości. To jej zdaniem najważniejszy element budowania zaufania w zespole. W cyklu "Gruba wiedza" przyglądamy się podstawowym założeniom i pierwszym krokom, które musimy wykonać, aby zacząć wprowadzać ten model w firmie.

Radykalna szczerość opiera się na dwóch filarach: osobistej trosce i bezpośredniej konfrontacji. Kim Scott tłumaczy, że jako lider nie tylko troszczysz się o swoich pracowników, ale też mówisz im prawdę – nawet jeśli może ona być trudna do przyjęcia. Musimy jednak pamiętać, że radykalna szczerość nie polega na bezwzględnym krytykowaniu ani też na unikaniu trudnych rozmów. Menedżer buduje z członkami zespołu relacje oparte na zaufaniu i otwartości. Co zrobić, aby wprowadzać te wartości do codziennej pracy?

Rozpocznij od osobistej troski

Zanim zaczniesz prowadzić otwarte, często trudne rozmowy, musisz upewnić się, że Twoi pracownicy czują, że Ci na nich zależy. Osobista troska nie polega wyłącznie na pytaniach o zdrowie czy życie prywatne, ale na autentycznym zainteresowaniu pracownikiem jako osobą, nie tylko "trybikiem" w firmowej maszynie.

Zamiast ograniczać rozmowy do kwestii związanych wyłącznie z pracą, pytaj pracowników o to, co motywuje ich do działania. Dowiedz się, co jest dla nich ważne i w jaki sposób firma może wspierać ich rozwój. Jeżeli faktycznie zainteresujesz się ich sprawami, będziesz w stanie:

  • Rozmawiać o ich celach, zarówno zawodowych, jak i osobistych. 
  • Poznać ich potrzeby, marzenia i wyzwania, z którymi się mierzą.
  • Zbudować autentyczne relacje, pokazując, że dostrzegasz ich wysiłki i doceniasz pracę, którą wykonują.

Przejdź do bezpośredniej konfrontacji

Kiedy zbudujesz fundament w postaci relacji opartych na zaufaniu, możesz wprowadzać drugi filar radykalnej szczerości – bezpośrednią konfrontację. To element w komunikacji, który pozwala na szybkie rozwiązywanie problemów i wyjaśnianie nieporozumień. Otwarte mówienie o tym, co działa dobrze, a co wymaga poprawy, pomaga zespołowi stale się rozwijać.

Jak wspiąć się na ten poziom?

  • Kiedy zauważysz problem, nie odkładaj trudnej rozmowy na później. Zajmij się nim od razu, wyjaśniając, jakie masz oczekiwania i dlaczego to, co zauważyłeś, jest problematyczne.
  • Pamiętaj, aby krytyka była konstruktywna. Powiedz, co wymaga poprawy, ale zaoferuj także swoje wsparcie w znalezieniu rozwiązania.

Ustal jasne zasady komunikacji

Wprowadzenie radykalnej szczerości wymaga stworzenia odpowiedniej przestrzeni do otwartej komunikacji. Pracownicy muszą czuć się bezpiecznie, aby wyrażać swoje obawy, zadawać pytania czy mówić o problemach. Jako lider musisz dać przykład, pokazując, że doceniasz szczerość, nawet jeśli oznacza to krytykę wymierzoną w Twoim kierunku.

  • Regularnie organizuj spotkania, na których każdy ma możliwość wypowiedzenia się. 
  • Zachęcaj zespół do dzielenia się swoimi opiniami, a także pomysłami na usprawnienia w codziennej pracy.
  • Bądź otwarty na feedback i pokaż, że sam potrafisz przyjmować konstruktywną krytykę.

"Czy są jakieś sugestie, jak moglibyśmy usprawnić naszą współpracę?" - to pytanie, którym możesz kończyć każde spotkanie. Daj członkom zespołu czas na otwarte wyrażenie swoich opinii.

Ucz i wspieraj zespół w drodze do radykalnej szczerości

Wprowadzenie radykalnej szczerości to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Twoim zadaniem jako lidera jest nie tylko wprowadzenie tej metody w codziennej komunikacji, ale także nauczenie zespołu, jak ją stosować między sobą. Ważne jest, aby każdy członek zespołu miał odwagę mówić otwarcie o problemach, ale także o sukcesach.

  • Pomagaj zespołowi zdobyć umiejętności udzielania i przyjmowania feedbacku. Zorganizuj warsztaty lub sesje, które pokażą, jak w sposób konstruktywny i z szacunkiem rozmawiać o trudnych kwestiach.
  • Twórz okazje do regularnej wymiany informacji zwrotnej – nie tylko od lidera do pracownika, ale także między współpracownikami.

Radykalna szczerość to model komunikacji, który pozwala budować mocne relacje w zespole. Do jego wprowadzenia nie wystarczy Ci znajomość narzędzi. Musisz chcieć najpierw zbudować zaufanie poprzez osobistą troskę, a następnie konsekwentnie stosować bezpośrednią konfrontację. Praktykowanie radykalnej szczerości wymaga odwagi, ale długofalowo przyczynia się do rozwoju całego zespołu i może sprawić, że Wasza praca będzie dużo bardziej satysfakcjonujaca.

Rozpocznij od małych kroków i obserwuj, jak Twój zespół zaczyna działać bardziej świadomie i skutecznie. Kim Scott w książce "Szef wymagający i wyrozumiały" poza bardzo szczegółowym wprowadzeniem do teorii radykalnej szczerości, wyposaża nas w szereg narzędzi, które ułatwiają bezpośrednią konfrontację. Autorka pokazuje, jak skutecznie prowadzić spotkania, jak rozmawiać o najtrudniejszych tematach, a nawet jak rozstawać się z pracownikiem. Podstawą jest jednak osiągniecie poziomu zaufania, który pozwoli wejść na poziom bezpośredniej konfrontacji.

Przejdź do pełnego opisu książki "Szef wymagający i wyrozumiały", aby dowiedzieć się więcej o autorce.

...   ...
.

Gruby Tom to grupa wydawnicza, która pomaga czytelnikom w rozwoju osobistym i biznesowym. Nasze wydawnictwa współpracują z autorami opracowań zawierających pogłębioną i praktyczną wiedzę. Wiedza jest dla nas największą wartością, ponieważ pozwala świadomie planować przyszłość i wspierać pozytywne zmiany. Stąd nasz cykl “Gruba wiedza”, w ramach którego chcemy inspirować czytelników do indywidualnej analizy otaczającego świata i do merytorycznej dyskusji.

Gruby Tom tworzą wydawnictwa MT Biznes, Prześwity, Słówko, Laurum, Endorfina i Poltext.

.
...   ...