Globalne rynki finansowe praktyka funkcjonowania , Płókarz Rafał
Kompleksowe opracowanie dotyczące globalnych rynków finansowych, z odniesieniem do aktualnych wydarzeń, tendencji i stosowanych mechanizmów.
W ostatnich dekadach rynki finansowe przeszły prawdziwą metamorfozę. Nie są to już lokalne wyspy kapitału, skupione w kilku centrach finansowych. Dzięki rozwojowi technologii komunikacyjnych, znoszeniu barier prawnych i psychologicznych oraz poszukiwaniu nowych źródeł dochodów i dywersyfikacji inwestycji od kilkunastu lat rynki stają się coraz bardziej globalne. Proces ten został przyhamowany, ale nie cofnięty, w trakcie trwającego od 2007 roku kryzysu finansowego.
Świat finansów stał się wielobiegunowy. O ile jeszcze w końcu lat 90. inwestycje transgraniczne przepływały głównie między USA i Europą Zachodnią oraz – w mniejszym zakresie – Japonią, to obecnie z każdym rokiem rośnie znaczenie innych obszarów, zwłaszcza Dalekiego Wschodu.
Celem książki jest jak najpełniejsze zaprezentowanie mechanizmów, technik i instrumentów globalnych rynków finansowych, ich uczestników oraz segmentów, z odniesieniem do wydarzeń na rynkach globalnych, zwłaszcza w latach 2007–2013. Autor omawia takie zagadnienia, jak:
ewolucja globalnej architektury finansowej w trakcie kryzysu,rynek walutowy,
globalne rynki instrumentów dłużnych i akcji (giełdy papierów wartościowych),
rynki instrumentów pochodnych i strukturyzowanych,
globalne rynki towarowe i surowcowe,
rynki funduszy inwestycyjnych,
inwestycje alternatywne,
europejska integracja i dezintegracja walutowa,
raje podatkowe – centra finansowe offshore,
kolejne odsłony kryzysu finansowego i mechanizmy walki z nim.
Opisanych zostało wiele innowacji finansowych, które zaistniały na rynkach w ostatnim czasie. Częste odniesienia do rynku polskiego czynią tę pozycję szczególnie wartościową dla rodzimego czytelnika.
Publikacja jest udaną próbą globalnego spojrzenia obejmującego wiele istotnych zagadnień, umiejętnie i dojrzale wkomponowanych w logiczną całość obejmującą ten jakże ważny problem. Książka ma cechy nie tylko „typowego” podręcznika akademickiego, ale również pozycji inspirującej do przemyśleń, istotnych w procesie kształtowania młodzieży.
(Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Grzywacza)
Książka jest adresowana głównie do studentów kierunków ekonomicznych, ze specjalnościami: finanse, bankowość, rynki finansowe, inwestycje kapitałowe itp., ale również do pracowników banków, zwłaszcza bankowych doradców klientów i innych instytucji finansowych. Przystępna forma przekazu umożliwia lekturę również każdemu zainteresowanemu zjawiskami zachodzącymi w światowych finansach, które mają coraz większy wpływ na codzienne życie każdego z nas.