Karol III. Król ekscentryk

Autor: Kienzler Iwona
Wydawnictwo: Bellona
Kod: 93895A01622KS
ISBN: 9788311172265
Format: 1.0x1.0cm
Ilość stron: 520
Karol III Windsor to najstarszy władca, któremu przyszło wstępować na tron w historii Anglii i Wielkiej Brytanii – w chwili ... Zobacz cały opis

Karol III Windsor to najstarszy władca, któremu przyszło wstępować na tron w historii Anglii i Wielkiej Brytanii – w chwili koronacji miał niespełna siedemdziesiąt pięć lat. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Wielkiej Brytanii. Objął tron po swojej matce, Elżbiecie II, która przez siedemdziesiąt lat jednoczyła kraj i była wzorem dla swoich poddanych, budząc szacunek, podziw i zaufanie. Karol nie cieszył się tak dobrą opinią. W przeszłości nie miał zbyt dobrej prasy. Co więcej, przez pewien czas był bodaj najbardziej znienawidzonym członkiem rodziny królewskiej, na co bez wątpienia wpływ miało jego nieudane małżeństwo z Dianą Spencer i długoletni romans z Camillą, kobietą, którą poddani jego matki uznali za niegodną uczuć następcy tronu. Jaki prywatnie jest Karol? Jakim królem będzie i co jego panowanie przyniesie Wielkiej Brytanii, krajowi, w którym coraz więcej osób żałuje brexitu i opowiada się za zniesieniem monarchii?

Kienzler Iwona
DPD Pickup punkt odbioru/ automat paczkowy od 9.99 zł
Paczkomaty Inpost od 13 zł
Kurier DPD od 14 zł
Kurier Inpost od 14 zł
Punkt DHL Parcelshop od 14 zł
Firma kurierska od 14 zł
Firma kurierska DHL od 14 zł
Darmowa dostawa od 159 zł
Ocen i opinii: 2
Średnia:
4.50
Dodaj opinię, komentarz lub ocenę:

Karol III – nietypowy król. Można faktycznie tak powiedzieć. Karol III Windsor jest najstarszym w historii Anglii i Wielkiej Brytanii władcą, który wstąpił na tron – w chwili, gdy był koronowany miał siedemdziesiąt trzy lata. To dobry czas na emeryturę. Wielu „obserwatorów” było zdania, że powinien „odpuścić” i na tronie zamiast niego powinien zasiąść jego starszy syn, Wilhelm. W chwili pisania tej książki i oddawania jej do druku nie można było nic zarzucić kondycji monarchy. Dzisiaj sprawa wygląda inaczej. Karol jest chory i być może kolejnym jego krokiem będzie abdykacja. Tymczasem trzymamy w rękach najnowszą biografię poświęconą właśnie temu monarsze, który przez lata bardziej dzielił, niż łączył naród. Dzięki Iwonie Kienzler mamy okazję zagłębić się choć trochę w to, co ukształtowało Karola, przyszłego króla. Poznamy więc jego dzieciństwo, lata szkolne, młodzieńcze. Zajrzymy w pilnie strzeżone zakamarki serca następcy tronu i sprawdzimy, jak to jest żyć z brzemieniem – kiedyś będziesz królem! Schowajmy swoje prywatne lubienia czy nielubienia głęboko do kieszeni i zatopmy się w lekturze. A warto poznać Karola dziecko, Karola młodzieńca, Karola dorastającego, Karola mężczyznę… Warto poznać Karola, by wyrobić sobie w końcu o nim zdanie, nie opierające się tylko na krótkich wzmiankach w prasie i newsach telewizyjnych. Zacznijmy od zera. Sprawdźmy jakim był dzieckiem i czy chcielibyśmy być na jego miejscu oblegani niezmierzonymi zastępami nianiek. Miałam okazję przeczytać kilka książek o royalsach, nie unikam tego tematu. Biografie lubię, a dodatkowo pióro Iwony Kienzler jest lekkie. Czytałam wcześniej jedną biografię napisaną przez nią Wszystkie żony Henryka VIII. Równie dobrze mi się ją poznawało, choć to epoka inna i klimat całkiem odmienny. Windsorowie są bardziej współcześni, żyją bliżej nas i można powiedzieć, że troszeczkę „żyjemy ich życiem” za sprawą mediów. Zapewne mamy swoich ulubieńców i są wśród rodziny królewskiej takie osoby, których nie lubimy. Ale tak po prostu jest z wszystkimi ludźmi. I właśnie to chcę Wam przypomnieć przed sięgnięciem po tę biografię. Karol III czy po prostu Karol – człowiek, jak każdy inny, taki sam jak Ty. Nie ma aureoli nad głową czy trzeciego oka. Nie ma na stałe przyspawanej korony do głowy. Na pierwszy, a nawet drugi rzut oka nic go nie wyróżnia. Urodził się, ma rodzeństwo, żonę, dzieci. Skończył szkołę, ma zawód. Jak każdy inny. Oprócz tego, że przyszło mu się urodzić w takiej, a nie innej rodzinie, nic go od nas nie różni. Być może będziecie uważać, że jest to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli royalsów. Ja jednak uważam, że po tę książkę powinni sięgnąć ci, którzy szukają dobrze i rzetelnie napisanej biografii, która nie będzie laurką. Biografii, którą czyta się jak wciągającą powieść.

niepotwierdzona zakupem

„Karol III. Król ekscentryk” to kolejna biografia Iwony Kienzler, którą miałam przyjemność czytać i ponownie mnie zachwyciła! Co najważniejsze styl pisanych przez autorkę biografii jest tak lekki i przyjemny, ona potrafi nas wciągnąć w świat prezentowanej osoby bardziej, niż wciąga nas niejeden kryminał, czy romans! Mnie autorka kupiła zdecydowanie i jestem pewna, że po kolejne książki autorki będę sięgała w ciemno! Rodzina Windsorów niezwykle mnie intryguje i przyznam szczerze, że uwielbiam sięgać po kolejne publikacje pojawiające się na rynku, które ich dotyczą, a pojawiają się w ostatnim czasie coraz częściej! Karol III od najmłodszych lat świadomy był tego, że ma wyrosnąć na króla, w tym kierunku był wychowywany, przez co został również pozbawiony wielu aspektów, głównie, jeśli chodzi o życie dziecięce. Od narodzin bowiem przygotowywany był do objęcia tronu. Wychowywanie w rodzinie królewskiej odbiega jednak w znacznym stopniu od wyidealizowanej wizji, która tkwi w wyobraźni większości. W przypadku Karola było to głównie dzieciństwo, w którym wychowywanym był przez nianie, pozbawiony bliskich relacji z rodzicami. Niestety w dorosłości również zdecydowano za niego, gdyż wybranka jego serca okazała się nie być wystarczająca dla królewskiej rodziny, wyboru dokonano za niego. Unieszczęśliwiono tym samym wiele osób, bo nie chodziło tylko o Karola, ale również o Dianę, która od tej pory tkwiła w małżeństwie, u boku mężczyzny, który jej nie kochał. Camilla również nie zniknęła z jego życia, a stała wciąż obok. Król Karol, który zawsze pozostawał nieco w cieniu. Nigdy nie mówiono najwięcej o nim, całą uwagę publiczności kradły kobiety wokół niego. Głośno zawsze było bowiem o księżnej Dianie, która skradła serca miłośników rodziny królewskiej, ale również nigdy nie ustawały plotki o jego romansie z Camilla. Karol jednak sam w sobie, przy bliższym poznaniu okazuje się niezwykle interesującą osobą, która jest wszechstronnie uzdolniona, o czym mało kto wie. Iwona Kienzler w tej biografii przedstawia nam zupełnie inne, nowe spojrzenie na Króla Karola III, który okazuje się zdecydowanie ciekawszą postacią, aniżeli większość zakładała. Ponadto sama biografia jest napisana w niezwykle interesujący, przyciągający uwagę sposób, co jeszcze bardziej podnosi jej wartość. Dla mnie, autorka pisząc „Karol III. Król ekscentryk” wykonała ogrom pracy, która przybliża czytelnikowi niezwykle ciekawą postać. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się królewską rodziną, ale również dla miłośników świetnie napisanych biografii! Mnie zachwyciła i zdecydowanie polecam!!

niepotwierdzona zakupem